Turbo Servisimiz

TURBO MONTAJINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 İlk yapılacak işlem daha önce arıza yapmış turbo nun arıza sebeblerini iyice gözden geçirip sorunun giderilmiş olmasına dikkat ediniz.

 Motor yağı,yağ ve hava filtresini değiştirin

 Hava emiş/ basınç sistemindeki hortumların temizliğine dikkat ediniz.

 Motor yeni revizyon yapılmış ise mutlaka bir süre turbo suz çalıştırın aksi takdirde yağ kanallarında kalmış çapak/talaş turbo yataklarının (pervane) nin hasar görmenise sebep olur.

 Turboya kesinlikle sıvı conta kullanmayınız

 Turbo yu takmadan evvel yağdanlıkda bir miktar yağ bırakıp ön yağlanmasını sağlayınız.

 Motor çalışmadan evvel bir süre marşa basarak yağ devrini tamamlayınız.
 

BU ARIZALARIN OLUŞMASINI ENGELLEMEK/GECİKTİRMEK İÇİN ÖNERİLER

 Özellikle performanslı kullanımlar sonrasında,araç terk edilmeden önce motor bir süre rölanti devrinde bırakılmalıdır.Bu sayede aşırı devirli çalışırken kuruyan turbo sisteminin kendini yağlamasına izin verilmeli

 Motor hava filtresi sık sık kontrol edilmeli,temizlenmeli ya da değiştirilmelidir.Buradan geçebilecek partiküller aşırı hassas olan ve oldukça yüksek hızlarda görev yapan sisteme zarar verebilmektedir.

 En fazla 70 bin km de bir araç turbosu bir uzman tarafından gözden geçirilmelidir

 Motor yağının düzenli olarak kontrol edilmesi,her yağ değişiminde motor yağ filtresinin de değiştirilmesi;turboya giden yağın kalitesinin de yüksek kalmasına sağlayacaktır.

 Rölantide uzun süre çalıştırılarak motorun aşırı ısınmasına olanak verilmemelidir.

 Araç egsoz manifoltun da oluşacak arızalar turboları yakından ilgilendirmektedir.Bu arızalar giderilmeli ve egsoz manifolt bakımı ihmal edilmemelidir.

 Motora yapılan periyodik bakımlar (yağ ve filtre değişimi) ihmal edilmemeli,

NOT: Belirtmiş olduğumuz işlemleri zamanında gerçekleştirilerek meydana gelebilecek olası turbo arızalarına olanak vermemiş olup turbocharger ömrünü uzatabilirsiniz.